Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörleri

Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama Dedektörleri

Xtralis geliştirdiği en son yangın alarm sistemi OSID (Open-area Smoke Imaging Detection) ile duman algılama teknolojilerine yeni bir boyut katıyor.

OSID, CMOS görüntüleme sensörü ve UV/IR çift ışını ile özellikle yüksek hacimli alanlarda noktasal ve standart ışın tipi duman dedektörlerine göre çok daha etkili algılama sağlar. CMOS görüntüleme teknolojisi birden fazla alıcının çeşitli açılar ile ortama yerleştirilmesini sağlayarak 3 boyutlu hacimsel koruma sağlarken, binanın hareketlerinden dolayı oluşacak ayar bozukluklarının da önüne geçer. OSID, UV/IR çift dalga boylu ışın tipi algılama teknolojisiyle duman ve toz partiküllerini ayırarak hatalı alarm riskini ortadan kaldırır.

OSID ışın tipi duman dedektörleri, depolar, lobiler, alışveriş merkezleri, fabrikalar, müzeler ve tiyatrolar gibi yüksek tavanlı olan alanlarda kullanılan yangın algılama cihazlarıdır. Bu dedektörler, duman dedeköterlerinin kullanılma imkanı olmayan ortamlarda dumanın algılanması için geliştirilmiştir. Yangınların can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğu bilinmektedir. Alevlere ne kadar erken müdahale edildiğinde yangının olumsuz etkilerinden daha az etkilenilmektedir. Işın tipi duman dedektörü de yangın anında alarm veren yangın alarm ekipmanlarından biridir. Bu dedektörler beam dedektörü olarak da nitelendirilmektedir. Işın tipi duman dedektörü, optik duman dedektöründen çok daha farklı kullanım alanına sahiptir. Özellikle tavan yüksekliği fazla olan alanlardaki en uygun ekipman, bu detektörlerdir.

Tozdan Kaynaklanan Hatalı Alarmların Engellenmesi

OSID IR ve UV olmak üzere iki farklı dalga boyunda ışın üretmektedir. UV ve IR ışınları ile farklı büyüklükteki partiküller algılanabildiği için ortamdaki toz, dumandan ayrılmakta ve daha kesin bir algılama mümkün olmaktadır.

Geniş Alanlarda Daha Verimli Duman Algılaması

Genellikle ışın tipi duman dedektörlerinin 50 metre ve 100 metre olarak iki farklı algılama mesafesi bulunmaktadır, fakat tek bir OSID ile 150 metre gibi oldukça uzun mesafeleri bile korumak mümkündür.

Hangi Projelerde Kullandığımıza Gözatın

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek