DUNAPACK PACKAGING BOSCH ACİL ANONS VE GENEL SESLENDİRME

DUNAPACK PACKAGING BOSCH ACİL ANONS VE GENEL SESLENDİRME

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’ de 20.667 m²’lik kapalı alanda faaliyet gösteren Dunapack Packaging Fabrikası 200’ den fazla çalışanıyla oluklu mukavva levha ve kutu üretimi yapmaktadır. Prinzhorn Holding GmbH’nin bir parçası olan Dunapack Packaging müşterilerine yenilikçi ve rekabetçi ambalaj çözümleri sunmaktadır. 500 milyon m²’lik üretimiyle Türkiye oluklu mukavva endüstrisinin lider üretici firmalarından birisidir. 

Fabrikada yapılan inceleme ve analizler neticesinde fabrikanın gürültü haritası’ da göz önünde bulundurularak tesis için en uygun acil anons ve genel seslendirme sistemi tasarlanmıştır.

Projede BOSCH marka tercih edilmiştir. Güncel EN 54 teknik şartnamelerine uygun olarak planlanıp, tasarlanmıştır.

Kurmuş olduğumuz acil anons ve genel seslendirme sistemi, halihazırdaki Ziton adresli yangın algılama ve alarm sistemi ile entegre edilip, otomatik anonslar ve bilgilendirme mesajları programlanarak sisteme yüklenmiştir. Herhangi bir yangın alarmı durumunda yangının meydana geldiği bölgenin tespiti ve insanların tahliyesinin hızlı bir şekilde sağlanabilimesi için yangın algılama sistemindeki zone (bölge) yapısana göre entegrasyonu sağlanmıştır.

Seslendirme sistemlerinde amaç sadece müzik yayını ve anons yapılabilmesini sağlamak değil, yayının anlaşılabilir, güvenli ve sürekli olmasını da sağlamaktır. Bu nedenle saha şartlarına bağlı olarak projede tavan tipi, kolon tipi, horn tipi, monitor tipi hoparlörler ile, yedek güç üniteleri ve Amplifikatörler kullanılmıştır.

Sisteme eklemiş olduğumuz frekans yayın sistemi ile gürültünün aşırı yüksek olduğu, telsiz ve kulaklık ile haberleşmenin sağlandığı alanlarda anons ve sistem mesajlarının, kulaklık ve telsiz yayın sistemine otomatik aktarılmasını sağlamak için tam entegrasyon sağlanmıştır.

Ek olarak fabrikada meydana gelebilecek kaza ve acil durumlara en hızlı bir şekilde müdahale edebilmesi için fabrikanın bir çok bölgesine eklemiş olduğumuz, ilk yardım ve panik butonlarını acil anons sistemine entegre ederek olayra hızlı müdahale ve yönlendirme imkanı sağlanmıştır.

İsmail KARTOPU

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yazarın Son Yazıları